Kam dál?


FAQ – časté otázky

1. Proč bych si měl uzavřít životní pojištění?

Kvůli zabezpečení rodiny v případě smrti či úrazu. Aby bylo na chleba a na bydlení a na vzdělání a na….

 

2. Kdy je „téměř povinné“ mít životní pojištění?

  1. zabezpečení rodiny
  2. soukromé spoření na důchod
  3. mám hypotéku či vyšší úvěr
  4. pomoci potomkům se vstupem do života
  5. chci finanční rezervu na důchod

3. Proč neuzavírat životní pojištění?

Jsem sám, žiji ze dne na den, jsem starší a nemocný, mám omezené finanční prostředky

 

4. Jsou případy, kdy bych měl určitě ŽP mít?

Ano, pokud máte hypotéku a nebo více úvěrů, malé děti s manželkou na mateřské, vyděláváte výrazně více než ostatní členové rodiny..

 

5. Jak a kdy jsou vypláceny prostředky?

Pojistka se vyplácí v případě smrti či podle druhů připojištění oprávněným osobám, jednorázově nebo ve splátkách podle podmínek pojistné smlouvy

 

6. Jaké je zhodnocení?

V případě, že si vyberete rezervotvorné pojištění tak se většinou pohybujeme v řádu jednotek procent za rok.. slušné zhodnocení je mezi 3-5% ročně.

 

7. Jak je to s poplatky?

Jednou za rok jsou možné přesuny mezi fondy většinou zdarma jinak platíte za správu, uzavření, administrativu.

 

8. Jak vybírat životní pojištění?

Odpovězte si na otázku, proč chcete životní pojištění sjednat a podle toho se zachovejte neboť životní pojištění nabízí produkty téměř „na míru“ Finanční poradce, který zná trh a je důvěryhodný, je lepší volbou než kontaktovat přímo jednu konkrétní pojišťovnu. Výše pojistné částky by měla činit násobek ročního příjmu živitele rodiny. Pokud máte investiční životní pojištění, můžete začít rizikovějšími fondy s tím že posledních pět let trvání pojistky by měly být úspory přesunuty do konzervativnějších fondů. Počítejte s uzavřením pojistky na více než 10 let. Pokud je vám nad 55 let tak se životní pojištění většinou nevyplatí. Je lepší uzavřít např. penzijní připojištění či investovat do různých otevřených podílových fondů. Pokud si berete vyšší půjčku, rozhodně si životní pojištění uzavřete a připojistěte se na invaliditu a úraz.Pojišťovnu vybírejte s rozmyslem, měla by zde být i za několik desítek let.

 

9. Na kolik peněz se mám pojistit?

Životní pojištění je naštěstí vysoce individualizovaná záležitost. Životní pojistka by měla znít na nejméně dvojnásobek (lépe trojnásobek) ročního příjmu živitele rodiny. Pokud má rodina např. hypotéku, měla by být schopna z pojistné částky nesplacenou výši úvěru vždy dorovnat.

 

10. Kolik se platí na pojištění?

Splátky pojištění se liší podle věku, pohlaví pojistné částky a zdravotního rizika pojištěné osoby. Platí se většinou buď měsíčně,čtvrtletně, pololetně, ročně, jednorázově předem.

 

11. Jaké pojištění si mám vybrat?

Proveďte srovnání životního pojištění je během na dlouhou trať. Pokud nejste vytrvalá osobnost, tak toto pojištění raději ani neuzavírejte a nebo si jeho uzavření pořádně rozmyslete.Nabídka pojištění je naštěstí velmi široká a uspokojí potřeby a požadavky téměř každého jednotlivce.

 

12. Jaká základní rizika může životní pojištění pokrýt

  • pojištění pro případ smrti
  • úraz
  • závažné onemocnění
  • invalidita

 

 

13. Co se stane když budu chtít životní pojištění zrušit?

Zrušit pojistku lze bez problémů během prvních dvou měsíců smlouvy. Výpovědní doba je 8 dní. Pak již lze vypovědět pouze ke konci pojistného období. To je stanovenou buď podle frekvence splátek pojistného nebo je stanovena v obchodních podmínkách. Výpovědní doba je 6 týdnů a dělá se písemně. Formulář najdete většinou na internetových stránkách pojišťovny. Pokud ne tak uveďte: jméno a příjmení, bydliště, číslo smlouvy, datum a rychlý kontakt na vás. Přidejte podpis a pošlete nejlépe doporučeně. Smlouvu můžete vypovědět bez udání důvodů. Pojišťovně musíte platit až do zániku pojištění, jinak riskujete soudy, penále, sankce, exekuce atd.. Pořádně si proto zrušení pojištění rozmyslete. Rušit nebo měnit pojistku za novou je ekonomický nesmysl. Pokud vám nějaký poradce „provádí finanční optimalizaci“ a tvrdí, že je nesmysl mít více pojistek a že vám udělá jednu, tak se s ním nebavte a vyběhněte s ním! Nejde jednoduše říci, že je něco nevýhodné! Z krátkodobého hlediska to tak může vypadat, ale životní pojištění je běh na dlouhou trať! Nechte si poradit, ale od někoho kdo problematiku skutečně dobře zná a dělá finanční poradenství na plný úvazek a má dobré reference! Jak jednou pojistku zrušíte, již není cesty zpět. A o co vše pak můžete přijít? V případě, že máte rizikové životní pojištění, tak je to v pohodě, tam se nic nespoří a tak neztratíte. Jiné je to u rezervotvorných pojištění. Sankce jsou podrobně popsány v obchodních podmínkách každé pojišťovny. Obecná pravda je asi takováto: dostanete tzv. odbytné. Nevrací se totiž všechno vložené pojistné, ale pouze jeho část. To závisí na konstrukci, té které pojistky, je to vlastně současná hodnota pojistky mínus poplatek pojišťovně a 15% daň. Počítejte také s tím, že budete muset zpětně státu zaplatit odpuštěné částky na daních. Navíc v prvních cca 3 letech nedostanete pravděpodobně nic, protože pojišťovna si bude umořovat náklady, které s vaší pojistkou měla.

14. Co když dočasně nebudu moci platit?

Ne vždy je to tragédie. Nejlepší je kontaktovat pojišťovnu nebo poradce a situaci začít řešit. V obchodních podmínkách má pojišťovna uvedeno jak se postupuje. Lze například dočasně přerušit placení. Je to, ale omezeno tím, že musíte již mít „naplacenou“ určitou částku na spořící části. Tento postup je možný až po určité době trvání pojištění. Druhou možností je snížit pojistnou částku. Třetí možností je, že smlouvu tzv. převedete do splaceného stavu. Po dohodě s pojišťovnou přestanete pojištění platit, ale dosud naspořený obnos necháte u pojišťovny a pojišťovna vám jej vyplatí ve chvíli, kdy skončí smlouva. Samozřejmě vám pojišťovna zredukuje původní pojistnou částku a přijdete o všechna připojištění rizik.

 

 Pokud si chcete spočítat různá pojištění a jejich ceny pak je vám k dispozici naše kalkulačka online. Bez realitky si můžete zařídit výhodný pronájem bytu.

Můžete se informovat, eventuálně uzavřít si další druhy pojištění online za výhodných podmínek: např. nepovinné pojištění vašeho auta Havarijní pojištění, které vám pomůže při řádění různých živlů, stejně tak i Pojištění nemovitosti chaty, chalupy, rozestavěné budovy či stavby. Naopak pojištění domácnosti zajistí, že vám pojišťovna zaplatí škodu např při vykradení, nebo požáru bytu. Zákonné pojištění vozidla - Povinné ručení musí mít každý majitel vozidla. Najděte si to nejlevnější! Jako forma celoživotního spoření aby se člověk, alespoň částečně zabezpečil na důchod slouží státem podporované Penzijní připojištění - zajistěte si zde výhodné podmínky! Pokud jste např. nešikovný, pak je vhodné mít Pojištění odpovědnosti za škodu, které stojí pár stovek ročně a kryje nedbalostí škody, které někomu způsobíte..jinak se tomu říká i Pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost), právě z důvodu nepozornosti. Cestovní pojištění vás dá do kupy ve světě, pokud se vám něco nemilého přihodí. Pojištění vozidel popisuje možnosti, ceny a způsoby pojištění plechových mazlíčků.