Kam dál?


Soukromé životní pojištění

Je soukromé životní pojištění pro mě?

To je dobrá otázka! Pokud je na vás někdo dlouhodobě finančně závislý pak zcela jistě ANO!

S uzavřením pojistky v takovém případě neotálejte. Zvlášť v případě, že rodina nemá velké finanční rezervy v případě smrti živitele. Životní pojištění totiž není pro každého! Lze jej uzavřít jen do určitého věku a navíc je potřeba absolvovat i návštěvu lékaře. Pojišťovny jsou totiž opatrné, chtějí minimalizovat počet pojistných událostí a proto neuzavírají pojištění s každým! Proto je dobré uzavřít pojištění „za mlada“ kdy je člověk relativně zdráv a pojistné ho i proto vyjde levněji ve srovnání s pozdějším věkem, kdy již dochází ke zdravotním komplikacím a pojišťovna ze zdravotních důvodů může žadatele odmítnout.

Naopak, životní pojištění nebude potřebovat člověk, který chce žít sám, nebo žije „ze dne na den, od výplaty k výplatě“

Typy životního pojištění

 1. rizikové životní pojištění
 2. kapitálové životní pojištění
 3. investiční životní pojištění
 4. důchodové životní pojištění
 5. vkladové životní pojištění
 6. pojištění dětí

Co si před uzavřením pojištění zvážit? Postřehy z praxe

 • Proč vlastně životní pojistku chceme! Chcete zajistit své blízké nebo sebe? To je výchozí otázka. Pokud chcete pojistit sebe pro případ invalidity nebo úrazu, pak zvolte úrazové pojištění. V případě, že chcete zajistit rodinu v případě vaší smrti zvolte životko. A k tomu si ještě můžete spořit na stáří. A můžete si zvolit zda budete pouze pasivní účastník nebo aktivnější, kdy si budete vybírat, kam vlastně vaše úložky budou směřovat.Velkolepé! Co to životní pojištění všechno neumí, že?!
 • Sledujte poplatky. Jsou zde vysoké počáteční náklady spojené se založením smlouvy, proto v prvních letech jde velká většina z vašich poplatků na pokrytí administrativních a obchodních nákladů pojišťovny. Podívejte se na poplatky za správu investic a pojištění, za příjem pojistného, nebo za kolik se prodávají a nakupují podílové fondy (je tam většinou 5% marže pojišťoven). Pokud jsou náklady na správu spořící složky pojištění kolem 3% tak je to již nepřiměřené.
 • Pojištění není spoření
 • Nezaměňujte penzijní připojištění a důchodové pojištění.
 • Počítejte s tím, že pokud si uzavřete smlouvu přes poradce, který pracuje ve firmě, která funguje na principu víceúrovňového marketingu (tedy, že každý poradce si může tvořit skupiny, tzv. pyramidový systém), tak vás pojistka bude stát více, protože z vaší provize je živá celá pyramida.
 • Životní pojištění se začne vyplácet nejdříve po deseti letech. Pokud ho ukončíte dříve a máte rezervotvorné ŽP, tak proděláte kalhoty.
 • Pokud budete mít investiční ŽP, budete muset trávit čas sledováním vývoje výkonnosti jednotlivý fondů.
 • U investičního životního pojištění se počítá s předpokládaným zhodnocením, protože tam žádné garance nejsou, tak se s výnosy dají dělat (ne)skutečná kouzla
 • Většina lidí, kteří si zvolí investiční ŽP se nakonec příliš o své úspory nestará a nechá to na pojišťovně
 • Pokud vám někdo slibuje dlouhodobě vysoké zhodnocení nad 5% ročně tak mu nevěřte.
 • Lepší je uzavírat pojištění mladý a zdravý než starý a nemocný.. buď neuzavřete později vůbec a nebo vás vyjde placení mnohem dráže
 • Finanční poradce, který zná trh a je důvěryhodný, je lepší než kontaktovat přímo jednu konkrétní pojišťovnu, dokáže vám totiž jistě najít výhodnější produkt
 • Dotazníky, které vám předkládají různí poradci, na to aby zjistili jakým jste typem investora nevyplňujte.. Je to nesmysl. Vaše preference se budou v čase s věkem a nabitými zkušenostmi měnit, je to ztráta času a dlouhodobě to není příliš vypovídající.
 • Neporovnávejte výnosy pojišťovny a její investiční fondy jen podle minulých výnosů. Může to být sice určitým vodítkem, ale mějte na paměti, že vám nikdo nebude garantovat, že minulé výnosy jsou garancí výnosů v budoucnosti.
 • Před uzavřením smlouvy si přečtěte pojistné podmínky
 • Vydržím to platit?Pamatujte na to, že životní pojištění je závazek na dlouhou dobu. Životní pojištění s daňovým zvýhodněním může končit nejdříve v 60 letech.

Životní pojištění srovnání – tabulka

Vlastnosti

 

Druh životního pojištění

 

Rizikové

Kapitálové

Flexibilní

Investiční

Důchodové

Krytí rizika (smrti)

ano

ano

ano

ano

-

Tvorba kapitálové hodnoty

-

ano

ano

ano

ano

Aktivní ovlivňování výnosu

-

-

-

ano

-

Garantované zhodnocení

-

ano

ano

-

ano

Flexibilita

-

-

ano

ano

-

Daňová uznatelnost

-

ano

ano

ano

ano

 

 Pokud si chcete spočítat různá pojištění a jejich ceny pak je vám k dispozici naše kalkulačka online. Bez realitky si můžete zařídit výhodný pronájem bytu.

Můžete se informovat, eventuálně uzavřít si další druhy pojištění online za výhodných podmínek: např. nepovinné pojištění vašeho auta Havarijní pojištění, které vám pomůže při řádění různých živlů, stejně tak i Pojištění nemovitosti chaty, chalupy, rozestavěné budovy či stavby. Naopak pojištění domácnosti zajistí, že vám pojišťovna zaplatí škodu např při vykradení, nebo požáru bytu. Zákonné pojištění vozidla - Povinné ručení musí mít každý majitel vozidla. Najděte si to nejlevnější! Jako forma celoživotního spoření aby se člověk, alespoň částečně zabezpečil na důchod slouží státem podporované Penzijní připojištění - zajistěte si zde výhodné podmínky! Pokud jste např. nešikovný, pak je vhodné mít Pojištění odpovědnosti za škodu, které stojí pár stovek ročně a kryje nedbalostí škody, které někomu způsobíte..jinak se tomu říká i Pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost), právě z důvodu nepozornosti. Cestovní pojištění vás dá do kupy ve světě, pokud se vám něco nemilého přihodí. Pojištění vozidel popisuje možnosti, ceny a způsoby pojištění plechových mazlíčků.